Hoppa till sidans innehåll

DM segrare

07 JUN 2010 11:35
Här kan du läsa Bertils sammanställning över DM-segrare i längd genom tiderna och jämföra klubbar. Du hittar även en komplett lista över DM-segrare från 2010.
  • Skapad: 07 JUN 2010 11:35

Individuella DM segrar klubbvis – 1957-2010

Klubb DS HS DJ HJ DU HU DO HO Totalt
MÅNKARBO  IF   6 10 18 52 52 2 25 165
TIERPS  IF 4   22 9 64 38 1 21 159
STRÖMSBERGS  IF   32   1 5 1   89 128
IK  REX 22 2 2 13 18 15 23 25 120
VASSUNDA  IF 6 12 8 15 21 38 1 8 109
STORVRETA  IK 5 16 5 5 13 15 3 45 107
VIKSTA  IK 5 14 10 18 7 10   33 97
GIMO  IF 12   7 5 23 2 9 37 95
HÄVERÖDALS  SK 8 22 9 14 9 10 11 5 88
IK  FYRIS 4 10 11 9 11 12   4 61
ENKÖPINGS  AIF 10 14 3 4   3   21 55
IF  THOR 12 8 5 6 4 11   6 52
KNUTBY  IF       1
30 5 12 48
ARLANDA / MÄRSTA  SK 1 1   2   6 1 37 48
BROTTBY  SK     2 2 3 11 1 24 43
ÖREGRUNDS  IK 3         1 21 16 41
BÅLSTA  SK 10   4   8 9   9 40
HAGUNDA  IF 6   11 1 12 6     36
ROSLASLÄNNA  IF 5 3 7 7 5 6     33
BÄLINGE  IF   1 7   16 2 1 2 29
IFK  DANN / ÖSTERBY 4       1 3 5 12 25
ROSLAGSBRO  IF     2 4 4 8   7 25
HEBY  AIF 6
5 3 2
2 5 23
ÖSTERVÅLA  IF   1   1 2 5   14 23
EDSBRO  IF               21 21
FJÄRDHUNDRA  SK       1 5 10   2 18
IK  HINDEN               17 17
LAGUNDA  AIK         10 5     15
BJÖRKLINGE  SOK             1 13 14
SKYTTORPS  IF       1   5   5 11
OK  LINNÈ 7             4 11
UPPSALA  IF   6   1   1   2 10
UPPSALA  STUD  IF   10             10
JÄRLÅSA  IF     1       7   8
MARMA / MEHDE  IF         5 1     6
VÄDDÖ  IF     1   1 4     6
RIMBO  SOK           1   4 5
SK  MOON     3 2         5
SÖDERBYKARLS  IF       1 1 2     4
UNUNGE  IF       3   1     4
TÄRNSJÖ  IF           3   1 4
OK BORGEN         4       4
F 16  IF               3 3
ALMUNGE  IK             2 2 3
HALLSTA  IK         2     2 3
ALSIKE  IF         2       2
LÅNGHUNDRA                 2 2
NORRTÄLJE  IF           2     2
OK  VALLONERNA               2 2
RÅNÄS  OK               2 2
UPPSALA  POLISENS  IF               2 2
BÖRJE  SK               2 2
ST  ERIKS  KK             1   1
IK  NORDIA             1   1
KUNGSÄNGENS  IF               1 1
OK  FYRISMALM           1     1
RASBO  IK     1           1
RUNHÄLLENS  IF       1         1
RÖ  IF               1 1
SKOGSTIBBLE  AIF     1           1
SKÅNELA  IF           1     1
SÄTTRABY  IK 1               1
SÖDERFORS GOIF         1       1
UPPSALA  NÄS  IF           1     1
VITTINGE  IK             1   1
PHARMASIA  IK               1 1
ÅLANDS  SK         1       1
                   
DM segrare Längd 2010
Klass Namn Klubb
D 21 K Carola Eriksson Arlanda/Märsta SK
H 35 S Guy Utter Arlanda/Märsta SK
H 35 K Guy Utter Arlanda/Märsta SK
H 16 S John Ramström Brottby SK
H 16 K John Ramström Brottby SK
D 35 30km Pernilla Söderqvist Bälinge IF
D 35 K Gabriella Melin Gimo IF
D 45 F Annika Ardell Gimo IF
D 21 30km  Elin Sjölander Gimo IF
D 45 30km Annika Ardell Gimo IF
D 12 S Cordelia Melén/Olsson Häverödals SK
D 12 K Cordelia Melén/Olsson Häverödals SK
D 12 F Cordelia Melén/Olsson Häverödals SK
H 21 K Johan Hagström Häverödals SK
H 21 F Johan Hagström Häverödals SK
H 12 S Totte Larsson  IK Rex
H 12 K Totte Larsson  IK Rex
H 12 F Totte Larsson  IK Rex
H 16 F Fredrik Wretling IK Rex
H 20 K Hampus Ohlström IK Rex
H 20 F Hampus Ohlström IK Rex
D 21 F Linda Frisk IK Rex
H 35 F Christer Lindström IK Rex
H 45 F Per Lagerfelt IK Rex
H 35 50km Christer Lindström IK Rex
D 16 S Rebecca Kastemyr Månkarbo IF
D 16 K Caroline Casserlund Månkarbo IF
H 14 S Jakob Jansson Månkarbo IF
H 14 K
Jakob Jansson Månkarbo IF
H 14 F Jakob Jansson Månkarbo IF
D 20 S Emma Bergman Månkarbo IF
D 18 K Julia Jansson Månkarbo IF
D 18 F Julia Jansson Månkarbo IF
H 20 S Henrik Casserlund Månkarbo IF
H 18 K Henrik Casserlund Månkarbo IF
H 21 S Christoffer Storck Månkarbo IF
D 14 K Elin Karlsson OK Borgen
D 14 F Elin Karlsson OK Borgen
H 45 K Magnus Graas OK Linné
H 45 50km Magnus Graas OK Linné
D 14 S Emelie Åsberg Storvreta IK
D 16 F Sara Landberg Storvreta IK
D 55 30km Barbro Nordström Storvreta IK
H 65 K Elis Åberg Strömsbergs IF
H 55 F Elis Åberg Strömsbergs IF
H 21 50km Stefan Ekman Strömsbergs IF
H 65 50km Jan-Olov Jonsson Strömsbergs IF
D 20 K Malin Eriksson Tierps IF
D 20 F Malin Eriksson Tierps IF
H 18 F Joakim Eriksson Tierps IF
D 21 S Caroline Ström  Tierps IF
D 45 K Susanne Jansson Öregrunds IK
H 55 K Björn Lindberg Öregrunds IK
H 55 50km Björn Lindberg Öregrunds IK
Skribent: Björn Johansson
Blå sidopuff SSF TA
Blå sidopuff SSF TA
idrottslyftet_316x103
FIS_316x103
 

Postadress:
Upplands Skidförbund
Masugnsvägen 2
748 50 Tobo

Kontakt:
Tel: 0705849978
E-post: This is a mailto link

Se all info